Aktywność i siły mięśniowe w treningu - badanie pilotażowe

  1. Home
  2. /
  3. Badania wyniki
  4. /
  5. Aktywność i siły mięśniowe...

Aktywność i siły mięśni stabilizujących miednicę podczas oporowego zginania stawu biodrowego w modelowaniu AnyBody

Jednym z najczęstszych schematów obserwowanych w bólach pleców w odcinku lędźwiowym i wadach postawy jest skrócenie i nadmierne napięcie zginaczy stawu biodrowego wraz z wydłużeniem prostowników stawu biodrowego. Głównym powodem zastosowania treningu oporowego zginania stawu biodrowego w tych dolegliwościach jest próba wywołania hipertrofii (rozrostu) mięśni zginaczy stawu biodrowego i zmniejszenie ich aktywności. Metoda opiera się na typowych morfologicznych i fizjologicznych mechanizmach adaptacyjnych, które opisują reakcję mięśnia na trening oporowy.

Badanie dostarcza informacji na temat aktywności i sił kluczowych mięśni stabilizujących miednicę. Pokazuje ono, że wszystkie docelowe mięśnie były wysoce aktywne podczas treningu, mimo że trening był wykonywany wyłącznie z ciężarem własnym urządzenia, bez dodatkowego obciążenia (około 100 N przyłożonej siły). Co więcej, aktywność mięśni zginaczy stawu biodrowego jest nieproporcjonalnie wysoka w stosunku do generowanej siły, co świadczy o potencjale hipertrofii.

Ćwiczenie zostało zarejestrowane za pomocą optycznego systemu przechwytywania ruchu BTS Smart. Sprzętem wykorzystanym w ćwiczeniu była maszyna na wolny ciężar skonstruowana według patentu P.435615. Siły na styku nóg z urządzeniem mierzono za pomocą tensometrów umieszczonych pod platformami na stopy (oddzielnie dla przodostopia i tyłostopia) oraz w wiązaniach (umieszczonych na grzbietach stóp). Badanie metodą odwrotnej dynamiki przeprowadzono z wykorzystaniem sterowanego nagraną kinematyką modelu człowieka w systemie AnyBody Modeling System (AnyBody Technology A/S, Dania) przy zastosowaniu zmierzonych sił jako warunków brzegowych.

Ryc. 1a, 1b. Przebieg aktywności (1a) oraz sił (1b) głównych zginaczy i prostowników stawu biodrowego prawej kończyny, podczas cyklu treningowego.
Ryc. 2a, 2b. Aktywność (2a) i siły (2b) głównych zginaczy i prostownikow stawu biodrowegopodczas treningu: GMa – Gluteus maximus, GMe – Gluteus medius, GMi – Gluteus minimus, PM – Psoas major, I – Iliacus, TFL- Tensor fasciae latae, RF – Rectus femoris

Badanie było częściowo finansowane przez polskie Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. Dofinansowanie zostało przyznane w formie grantu w wewnętrznym konkursie projakościowym Politechniki Śląskiej na dofinansowanie badań o charakterze przełomowym w 2022 roku.

Prezentowane wyniki zostały przedstawione na przełomie lipca i sierpnia 2023 roku na Kongresie Międzynarodowego Towarzystwa Biomechanicznego 2023 w Fukuoce, Japonia (XXIX ISB Congress).